1. Anasayfa
  2. Osmanlı Devleti

Kırım ‘ın Kaybedilmesi ve Küçük Kaynarca Anlaşması

Kırım ‘ın Kaybedilmesi ve Küçük Kaynarca Anlaşması

Osmanlı İmparatorluğu, Kırım ‘ı 1768-1774 Osmanlı-Rus savaşı sonucunda Ruslara vermiştir. Bu savaş sonucunda imzalanan Küçük kaynarca Anlaşması gereğince Osmanlı devleti Kırım’dan çekilmiştir. 9 yıl sonra Ruslar Kırım’ı işgal etmişti. Bu savaş sırasında Osmanlı tahtında Sultan 3. Mustafa vardı. 3. Mustafa bir padişahta olması gereken birçok özelliğe sahip biriydi. Ayrıca bilimle ilgilenen bir padişahtı. Bu sebepten halk tarafından sevilirdi. Savaş başladığı esnada da Rusya tahtında Büyük Katerina vardı. Çariçe Katerina Rusya için önemli kişilerden biridir. Rus ulusunu kalkındıran ve dünyada söz sahibi yapan biri olduğu için Ruslar için önemlidir. Rusların Kırım üzerindeki istekleri 1768 yılında bir savaşa sahip olmuştu.

Osmanlı Devleti’nin Kırım’dan çekilmesi

Savaş esnasında Ruslar Osmanlıdan güçlü durumdaydı. 6 yıl süren bu savaşın sonucunda Osmanlılar savaşı kaybetmişti. Ayrıca savaş bittikten sonra 3. Mustafa tahtan indi ve yerine kardeşi 1. Abdülhamid çıktı. 1. Abdülhamid kafes hayatı yaşadığı için devlet işleri hakkında pek bir bilgisi yoktu. Ancak iyi niyetli, yardımsever ve mücadeleci biriydi. Tahta geçtikten sonra savaş kaybedildiği için bir anlaşma imzalanacaktı. Rusların, Osmanlıya önerdiği anlaşma şu şekildeydi;

Osmanlı Devleti Kırım’dan çekilecekti.

Osmanlılar, Ruslara savaş tazminatı ödeyecekti.

Ruslar, İstanbul’da daimi elçilik bulunduracaktı,

Karadeniz’de ve Akdeniz’de ticaret yapabilecekti,

Boğazlardan bedavaya geçebilecekti.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kırım’ın Tarihi Fotoğrafları
Kırım’ın Kaybedilmesi ve Küçük Kaynarca Anlaşması

Bu anlaşma Osmanlı’yı çok zor duruma sokmuştu. Bu anlaşma imzalandıktan sonra Osmanlı devleti dünyanın en büyük 3 devletinden biri olma özelliğini kaybettirmiştir. Üçüncülüğü Ruslara kaptırarak 4. Sıraya geçti. Fakat hayla Avrupa’nın en büyük devletlerinden biriydi. Bu ağır anlaşmayı Osmanlıların imzaladığını öğrenen Büyük Katerina çok şaşırmıştı. Sebebi ise anlaşmanın ağır şartlarıydı. Çariçe Katerina bu şaşkınlığını her seferinde yanındaki generallere belli etmekteydi. Anlaşma imzalandıktan tam 9 yıl sonra Ruslar Kırımı işgal ettiler. Böylelikle savaş sonrasında bağımsız bir devlet olan Kırım bu sefer Rusların himayesine girdi.

Kırımı, Rusların elinde gören Osmanlı Devleti ise Kırım ‘ı kurtarmak ve tekrar hakim olabilmek için Ruslara savaş açtı. Ancak bu savaşta kaybedilince Osmanlılar, Kırımın Rusların bir toprağı olduğunu kabullenmek zorunda kaldı. Rusların, Kırımdaki Müslümanlara yaptığı katliamı öğrenen Abdülhamid han ise üzüntüden felç geçirerek 64 yaşında hayatını kaybetti. Böylelikle Fatih Sultan Mehmet Hanın fethi olan Kırım yaklaşık 300 yıl sonra Osmanlıların elinden çıkmış oldu. Ayrıca Kırımın kaybedilmesi Dağılma döneminin başlamasına neden olmuştur.

Bültenimize Katılın!

Abonelik Bültenimize katılın, tarihi anları kaçırmayın! Hemen ücretsiz üye olun ve en özel güncellemelerle tarihin içinde kalın. Geçmişin kapıları sizin için aralanıyor!