1. Anasayfa
 2. Türkiye Cumhuriyeti

Turgut Özakman Kimdir?

Turgut Özakman Kimdir?
0

Turgut Özakman, Türk senarist, dramaturg ve yazar. Devlet Tiyatroları Eski Genel Müdürü. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı. Uzun süre devletin çeşitli kademelerinde memurluk görevlerinde bulundu. Yaşamında birçok ödüle layık görülmüştür. 2005 yılında yazmış olduğu ‘’Şu Çılgın Türkler’’ adlı belgesel-romanı en çok satanlar listesine eklendi ve üstelik Turgut Özakman’ın daha çok tanınmasına vesile olmuştur.

Turgut Özakman’ın Hayatı

Turgut Özakman

1930 yılında Ankara’da doğan Turgut Özakman, öğrenim hayatını da burada tamamladı. Ankara Lisesi’nden sonra Ankara Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gördü ve 1951 yılında mezun oldu. Ayrıca mezun olduktan sonra kısa bir süre avukatlık yaptı yalnız içindeki sanat sevgisi sonucu Almanya’ya giderek Tiyatro alanında eğitim aldı. Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’nde aldığı eğitim sonucunda Devlet Tiyatrosuna dramaturg olarak girdi ve çalıştı.

Bunun dışında pek çok alanda çalışan Özakman, TRT’de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve Genel Müdürlük yaptı. 1988/1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu’nda üyelik yapan Özakman, Başkan yardımcılığı görevinde de bulunmuştur. Ayrıca 2002 yılında Eskişehir Belediye Başkanlığı tarafından açılan tiyatroya ‘’Turgut Özakman Sahnesi’’ adı verilmiştir. Sanat hayatı boyunca ödüllere layık bulunan Özakman, ODTÜ tarafından Üstün Hizmet Ödüllü de almıştır.

2005 yılında yazmış olduğu ‘’Şu Çılgın Türkler’’ adlı belgesel-romanı en çok satanlar listesine eklenmiştir. Böylece Turgut Özakman’ın daha çok tanınmasına neden oldu. 2013 yılında hayatını kaybetti.

Turgut Özakman’ın Başlıca Eserleri

Şu Çılgın Türkler 

Korkma İnsancık Korkma

Romantika

Diriliş-Çanakkale

Duvarların Ötesinde

Bulvar

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir