1. Anasayfa
 2. Ortadoğu

Yaser Arafat Hayatı ve Kariyeri

Yaser Arafat Hayatı ve Kariyeri
0

Yaser Arafat, 24 Nisan 1929 tarihinde Kahire, Mısır’da doğdu. İsrail işgali altındaki Filistin bölgesinde büyüdü ve üniversite eğitimini Mısır’da tamamladı. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) kuruluşunda aktif rol oynadı ve 1964 yılından itibaren partinin liderliğini üstlendi.

1967 yılında İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesiyle, Arafat ve FKÖ, Filistin halkının uluslararası arenada temsil eden öncü bir güç haline geldi. Arafat, 1970’lerin ortalarından itibaren özellikle Batı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri ile çeşitli zirvelerde temaslarda bulunarak Filistin halkının haklarını savundu.

1988 yılında, Arafat Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) başkanlığından ayrılarak Filistin Devlet Başkanı oldu. 1993 yılında İsrail ile imzalanan Oslo Anlaşması ile, Filistin halkı için önemli bir adım atıldı. Ancak, anlaşmanın uygulanmasındaki gecikmeler ve çatışmalar nedeniyle, Arafat’ın liderliği sınavına tabi tutuldu.

2004 yılında Ramallah’ta öldü. Ölümünden sonra, Filistin halkı tarafından hala saygı ile anılmaktadır.

FKÖ ve Filistin Milliyetçiliği

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) 1964 yılında kurulan bir siyasi örgüttür. FKÖ, Filistin halkının milliyetçi bir örgüt olarak, Filistin topraklarının işgal edilmesinden sonra Filistin halkının haklarını temsil etmeyi amaçlamaktadır. Filistin halkının kurtuluşunu gerçekleştirmek için çaba sarf etmektedir.

Filistin milliyetçiliği, Filistin halkının kendi topraklarında yaşama hakkını savunmak ve Filistin topraklarının işgal edilmesinden kaynaklanan sosyal, ekonomik ve politik sorunların çözümünü aramak için ortaya çıkmış bir hareket olmuştur.

Filistin-İsrail çatışması ve Yaser Arafat ‘ın rolü

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir