1. Anasayfa
  2. Avrupa

Sömürgecilik Sistemi Nedir?

Sömürgecilik Sistemi Nedir?
0

Sömürgecilik sistemi bir devletin başka bir milleti hukuksal, toplumsal, iş gücü ve ekonomi gibi konularda ele geçirmesi anlamına gelir. Sömürgeci devlet, ele geçirdiği devletin ekonomisini, yer altı zenginliklerini ve insanını bile kendini köle yapar. Güçlünün güçsüzü kendine köle yaptığı bu sistem genellikle Avrupalılara özgüdür. Sömürgecilik sisteminde bir devlet, başka bir milletin ülkesinde hızla yayılır. O devletin bütün kurumlarını kendi himayesine bağlar. Bankalarını, sosyal kurumlarını ve okullarını kendisi istediği gibi yönetir. İşçi kesimin ne kadar para kazanacağına ya da para kazanıp ilgidir.

Büyük Britanya ve sömürgecilik sistemi

Bu sistemi en iyi uygulayan devletler: Büyük Britanya İmparatorluğu, Fransız Sömürge İmparatorluğu, İspanyol Sömürge İmparatorluğu, Portekiz Sömürge İmparatorluğu ve Belçika Sömürge İmparatorluğudur. Özellikle Britanya İmparatorluğu bu konuda çığır açmıştır. Kendileri 36.000.000 kilometre kare ile dünyanın en büyük İmparatorluğuna sahip olmuşlardır. Bu devletin sınırları Amerika kıtasından Avusturalya’ya, Afrika’nın en ücra köşelerinden Mısır’a, Hindistan’dan Irağa kadar uzanmaktadır. Büyük Britanya İmparatorluğu elde ettiği bu büyük güç ile 19. yüzyılın süper gücü olmuştu. O dönemler kimse Britanya’yı karşısına almak istemiyordu. 7 yıl savaşlarından sonra Fransızları geçen Britanyalılar günümüzde hayla ‘İngiliz Milletler Topluluğu’ adı altında bu kuruma üye devletlere dolaylı yollardan müdahale etmektedirler.

Fransa ve sömürgecilik

Diğer yandan Fransızlarda bu sistem sayesinde 24.000.000 kilometre karelik bir alana hükmetmeyi başarmışlardır. En büyük sömürgeci devletlerden biri olan Fransa aynı zamanda soykırımı en iyi uygulayan devlettir. Kurtuluş savaşında dahi Antep, Maraş, Urfa gibi illerimizde savaş suçu işleyen Fransızlar kendi halklarına dahi soykırım yapmaktan geri durmadılar. 1793 yılında Vendee soykırımı ile Modern Çağ’ın ilk soykırımını yapan Fransızlar günümüzde bu yaptıklarını reddetmektedirler.

İspanya ve Portekiz

İspanyol ve Portekiz İmparatorlukları ise dünyada ilk defa Sömürgecilik sistemini uygulayan devletlerdir. 1492 yılında Amerika kıtasının keşfedilmesi ile bu sistemi güçsüz Amerika’nın yerli halkı üzerinde uygulayan bu devletler Amerikan halkını kendi işleri için kullanmaktaydılar. Öte yandan Portekizliler Mekke ve Medine’yi dahi ele geçirmeye çalışmış ancak Yavuz Sultan Selim’in bölgeyi fethetmesiyle bu amaçlarından vazgeçmişlerdir. Sömürgecilik sistemi 20. yüzyılın sonlarına kadar devam etmiştir. Bu dönemlerde özellikle Afrika’daki devletler birer birer bağımsızlıklarını ilan ettiler. Sömürgelerini kaybeden devletler ise maddi kayıplara uğramış ve büyük pazarlarını kaybetmişlerdir. Bu durumun sonucu olarak ise Dünya üzerindeki güçleri azalmıştır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın!

Abonelik Bültenimize katılın, tarihi anları kaçırmayın! Hemen ücretsiz üye olun ve en özel güncellemelerle tarihin içinde kalın. Geçmişin kapıları sizin için aralanıyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir