1. Anasayfa
 2. Tekno Tarih

Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla İcatları Nelerdir?

Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla İcatları Nelerdir?
0

Nikola Tesla icatları nelerdir diye merak eden insanlar her gün biraz daha artmaktadır. Özellikle icatlarıyla gündeme damgasını vuran Tesla, Edison ile olan rekabetleri konusunda da merakla araştırılan bilim insanları arasında yer almaktadır.

Tesla’nın hayatı oldukça zor şartlar altında geçmiş olsa da teknolojik atılımın yapılabilmesine büyük bir katkı sunmuştur. Sizler de Nikola Tesla icatları nedir diye merak ediyorsanız yazımızın tamamına göz atarak Tesla’nın icatlarını öğrenebilirsiniz.

Nikola Tesla Hayatı

Nikola Tesla icatları ve hayatı konusunda her ne kadar şaibeler çok olsa da belgelerle kanıtlanmış bilgilerden bahsetmek isteriz. Tesla 10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan’da doğmuştur. Babası Ortodoks rahibi iken annesi evde mini icatlar yaparak ev işlerini kolaylaştıran bir kadındır. Hatta Tesla’nın zekâsının annesinden geldiği bile söylenmektedir.

Daha küçük yaşlarda oldukça zeki olduğunu ve foto grafik hafızaya sahip olduğunu gösteren bilim insanı, okuduğu her kitabı kolaylıkla ezberleyen ve şiir yazmayı kitap okumayı çok seven bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı  yabancı dilleri de oldukça kolay öğrenebilmesi zekâsının üst seviyede olduğunu göstermiştir.

Babası Tesla’nın her zaman rahip olmasını istese de koleraya yakalanan oğlunun ölme ihtimalinden korktuğundan dolayı oğlunu mühendislik okuluna yazdırmaya karar vermiştir. Her ne kadar Tesla eğitimini tamamlayamasa da dünyaya teknolojik açıdan büyük kabul edilen icatlar ile adını tarihe yazdırmıştır.

Alternatif akım projesi ile damga vuran Tesla bir dönem Edison ile birlikte çalışmıştır. Rivayetlere göre de Edison’un doğrudan akım projesinin de mucidinin Tesla olduğu Edison’un ise icadı çaldığı ve Tesla’nın da bu sebepten dolayı alternatif akımı geliştirdiği söylenmektedir.

Nikola Tesla’nın Özellikleri

Nikola Tesla neyi icat etti kısaca anlatmadan önce karakterinden de size bahsetmek isteriz. Tesla çocukluğundan itibaren saçına kimsenin dokunmasına izin vermeyen, asosyal bir yapıya sahip olan, parlak şeylere ilgi duyan ve tabağındaki yemeği bile belirli bir hesaplama ile tüketen bir yapıya sahip olduğu söylenmektedir. Ayrıca küçük yaşlardan itibaren icatlara ilgi duyan Tesla zamanla mühendislik okumaya başladıkça üretimlere başlamış ve elektriğin büyülü dünyasında kendini kaybetmiştir.

Nikola Tesla En Önemli Buluşu, Nikola Tesla İcatları

Nikola tesla icatları nelerdir madde madde açıklamak yerine sizlere bilinen icatlarını açıklayarak gitmek isteriz. Sırasıyla bilinen ve patentlenen icatlarını sizler için anlatacağız.

Tesla Bobini

Nikola Tesla’nın en önemli icatları arasında yer almaktadır. Ayrıca elektriği kablosuz bir şekilde kullanabilmek için tasarlanan bu ürün çok yüksek voltaj elektrik üretimi yapmak için tasarlanmıştır.

1 milyon voltaj elektrik üretebilen bu bobin elektronik dünyasına büyük önem sunmuştur. Televizyon radyo gibi kurumlarda aktarımın sağlanabilmesine yol açmıştır. Günümüzde sıklıkla kullanılmasa da özellikle büyük gösterilerde bu sistem yüksek enerjiyi ortaya çıkarabilmek için kullanılabilmektedir.

Tesla Türbini

Bu icat da Tesla’nın kendi türbin tarzı motorunu yapmak istemesiyle ortaya çıkmıştır. Kendine özel bir tasarımla icat edilen bu ürün geleneksellerin aksine kanatsız bir şekilde dizayn edilmiştir. Her ne kadar geleneksel modellere nazaran birçok avantajı olsa da bu ürün hiçbir zaman popülerlik kazanmamıştır. Üstelik ekonomik açıdan da Tesla’nın icadı oldukça kârlı bir pozisyonda yer alırken bu ürünün neden popülarite kazanmadığı bilinmemektedir.

Tesla Röntgeni

Bu icat oldukça şansız buluşlar arasında yer alıyor dersek yanıltmamış oluruz. Tesla’nın laboratuvarında çıkan bir yangınla kısıtlanan icatlar arasında bu ürünün yer aldığı söylenmektedir. Tesla araştırmalar yaparken bir gün x ışınlarını keşfetmiştir. Ancak 8 Kasım da Wilhelm Conrad Röntgen tarafından röntgen bulunmuş ve Nobel ödülü Wilhelm’e verilmiştir.

Fakat Tesla daha önceden röntgenin x ışınlarından ilham alarak kendi Shadowgraph’ını geliştirmiştir. Aslında bu isim bildiğimiz röntgenin Tesla versiyonuna verilen bir isimdir. Her ne kadar röntgenin mucidi Wilhelm olsa da net görüntüler tamamen Tesla sayesinde ortaya çıkmıştır.

Neon Lambası

Neon lambası Tesla’nın birebir icadı değildir. Ancak neon ışıkları Tesla’nın üretimidir. Bildiğiniz üzere Tesla her zaman kablosuz elektrik sistemleri ile alakalı icatlarda bulunmuştur. Ayrıca yapay güneş ışığı yaratmayı hedefleyen Tesla, neon ışık teknolojisini geliştirerek dikkat çekici tabelalar geliştirilmesine destek olmuştur.

Tesla Vanası

1920 yılında Tesla’ya patentlenen bu ürün günümüzde bilim insanları tarafından tekrardan gözden geçirilmiştir. Tesla vanası sıvının ileri akışını sağlamaktadır. Damla damla halkalara sahip olan bu ürün geliştirilerek akışlı maddelerin hareketli kısımlarına gerek kalmadan kontrol edilebilmesine destek olacağı düşünülmektedir.

Nikola Tesla’nın Yaptığı Çalışmalar

Nikola tesla icatları kısaca yazımızda sizlere aktarıldı. Yukarıda açıkladığımız icatlar dışında yaklaşık 300 e yakın patentli ürünü bulunsa da birçoğu günümüzde işlevsel olarak tercih edilmemiştir. En çok bilinen diğer çalışmaları ise sizlere madde madde aktaracağız.

 • Alternatif akım
 • Neon ışığı
 • X-ray teknolojisi
 • Uzaktan kumanda
 • Mıknatıslı yakıtsız motor
 • Tesla vanası
 • Tesla türbini
 • Tesla bobini
 • Asenkron motor

Katkı sunduğu icatlar:

 • Robotiğin yaratılması
 • Niyagara santrali
 • Radyo frekansları
 • İyonosfer üzerinden iletişim, radar ve radar tribünleri
 • Kozmik ses dalgaları ve uzay çalışmaları

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir