1. Anasayfa
  2. Tekno Tarih

İnternetin İcadı – Dünya Çapında Ağ

İnternetin İcadı – Dünya Çapında Ağ
0

İnternetin İcadı, Ağustos 1991’de ilk web sitesi çevrimiçi oldu. Geçen yüzyılın en büyük başarılarından birinin başlangıcıydı dünya çapında ağ yani world wide web (www).

Tim Berners Lee 8 Haziran 1955’te Londra’da doğdu. Ebeveynleri Mary Lee Woods ve Conway Berners-Lee bilgisayar bilimcisi idi. Ticari amaçlı olan ilk bilgisayar olan Ferranti Mark 1’i geliştiren ekipte yer aldılar.

Tim Berners Lee Oxford Üniversitesi fizik alanında lisans derecesini tamamladıktan sonra bir telekomünikasyon şirketinde çalıştı ve yazıcılar için yazılımlar geliştirdi. Daha sonra 1980 yılında kendisi içinde dönüm noktası olacak CERN Avrupa Nükleer Konseyi’nde çalıştı. CERN’de çalışmaya başlaması hepimizin hayatını değiştirecek bir buluşa imza atmasına sebep oldu.

Probleme çözüm buldu ve Dünyayı değiştirdi

İnternetin icadının yıllarında CERN’de dünyanın farklı noktalarından gelen bilim insanları kendi bilgisayar sistemlerini getirerek bilimsel araştırmalarda heterojen bir yapıya sebep oluyordu. Bu oluşan sağlıksız yapıya çözüm olarak Berners Lee  erişilebilir tek bilgi yönetim sisteminin olması gerektiğini düşündü ve hayatımızın vazgeçilmezi internetin başka bir deyişle dünya çapında ağın ilk adımlarını attı.

Hipermetin (HyperText)

1980’de hiper bağlarla birbirine bağlanan metinler sistemi olan hipermetin kavramını ortaya attı. Bu kavramla birlikte bugün sıklıkla kullandığımız bağlantı (link) kavramının temelleri atılmış oldu. Hiper bağlar ile hiper metinler arasında gezilebilmesi o zamanlar kolay bir durum değildi.

1989 yılına gelindiğinde 3 kavramı bir araya getiren bilgi yönetim sistemini önerdi. Bunlar HyperText (Hiper Metin), TCP (İletim Kontrol Protokolü) ve DNS (Alan Adı Sistemi) sistemleri idi. 6 Ağustos 1991’de ilk web sitesi olan http://info.cern.ch çevrimiçi oldu ve teknolojik devrim başladı.

Aslında dünya çapında ağ (www) internetin ilk adımıydı fakat internet www’den önce 1960 yıllarında Amerikan Ordusunun bilgi paylaşımı için geliştirilen ARPANET  ile başladı. Tim Berners Lee aslında bu kısıtlı sistemi daha kullanılabilir bir uygulama ile yani www ile herkesin kullanabileceği bir hale dönüştürdü.

Tim Burners-Lee www’i kısaca “geniş belge evrenine evrensel olarak erişim olarak” tanımlamıştır.

Sonuç olarak internetin www ile beraber evrimleşmesi bilgi yada bilişim çağının başlangıcı oldu. Yazımızı Tim Berners-Lee’nin sözleriyle bitirelim;

“Birçok insan web’in gerçekten insanlığın iyiliğine olup olmadığından şüphe duyması anlaşılabilir. Ancak web’in son 30 yılda ne kadar değiştiğini düşündüğümüzde; ileride daha iyi olmayacağını varsaymak, hayal gücü kıtlığıyla yenilgiyi kabul etmek olur. Eğer daha iyi bir web’i yaratmaya çalışmazsak; web bizi değil, biz onu hayal kırıklığına uğratmış oluruz.”

Tim Berners-Lee

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın!

Abonelik Bültenimize katılın, tarihi anları kaçırmayın! Hemen ücretsiz üye olun ve en özel güncellemelerle tarihin içinde kalın. Geçmişin kapıları sizin için aralanıyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir