1. Anasayfa
  2. Haberler

Yakutistan’da 40 Bin Yıllık At Yavrusu Bulundu

Yakutistan’da 40 Bin Yıllık At Yavrusu Bulundu

Araştırmacılar, Batagai çöküntüsündeki donmuş toprağın, at yavrusu olan tayı çok iyi bir şekilde koruduğunu belirtiyor. “Tayın cesedi hiçbir zarar görmemiş. Hatta yelesi bile duruyor ve bu durum, bu derece eski bir ceset için oldukça nadirdir.” Bilim insanları, tay öldüğünde en az iki aylık olduğunu tahmin ediyor ve omuz boyunun 98 cm olduğunu ifade ediyorlar.

Yakutistan Mamut Müzesi müdürü Semyon Grigoryev, “Bunun, 40.000 ila 30.000 yıl önce Yakutistan’da yaşayan bir tür atın yavrusu olduğunu vurgulamak istiyorum.” dedi. “Bu ata Lenskaya ya da Lena Atı deniyordu ve genetik olarak bugün Yakutistan’da yaşayan atlardan farklıydı.” Araştırmacılar çeşitli testler yapabilmek için atın yelesinden, sıvılardan, biyolojik sıvısından ve atın çevresindeki topraktan birer örnek aldılar.

Grigoryev, “Tayın diyetini anlamak için bağırsaklarının içeriğini inceleyeceğiz. Daha sonra ise otopsi yapacağız.” diyor. Yaklaşık 40.000 yıl önce donmuş bu tayın, doğal bir tuzağa düşmüş olması gerektiğini tahmin ediliyor. Keşif gezisinde yer alan uzmanlar, bu tür bir doğal tuzağa girdikten sonra tayın boğulmuş olabileceği bir senaryo yazdılar. Paleontolojik görevden uluslararası bir Rus-Japon ekibi, Batagai çöküntüsü içinde ve 9-14 Ağustos tarihleri arasında Yakutistan’ın Verkhoyansky bölgesindeki Yunyugen alanında çalıştı.

Bu araştırma grubu, 11 Ağustos’ta tayı keşfettiklerini bildirdi ve 13 Ağustos’ta ise bazı dokuları korunmuş yünlü bir mamut iskeleti bulduklarını açıkladı.

The Siberian Times.

Yakutistan’da bulunan 40.000 yıllık donmuş at yavrusu.
Yakutistan’da bulunan 40.000 yıllık donmuş at yavrusunun burnu.
Yakutistan’da bulunan 40.000 yıllık donmuş at yavrusunun toynakları.
Yakutistan’da bulunan 40.000 yıllık donmuş at yavrusu.
Yakutistan’da bulunan 40.000 yıllık donmuş at yavrusu.
Yakutistan’da bulunan 40.000 yıllık donmuş at yavrusunun bulunduğu alan

İlginizi Çekebilir
Misir_lahit

Bültenimize Katılın!

Abonelik Bültenimize katılın, tarihi anları kaçırmayın! Hemen ücretsiz üye olun ve en özel güncellemelerle tarihin içinde kalın. Geçmişin kapıları sizin için aralanıyor!