1. Anasayfa
 2. Roma

Roma İmparatoru Sezar ‘ın Gücü

Roma İmparatoru Sezar ‘ın Gücü
Roma İmparatoru Sezar'ın Gücü
0

Sezar M.Ö. 100 yılında Roma Cumhuriyeti’nin başkenti Roma’da dünyaya geldi. Roma İmparatoru Sezar ’ın babası ve amcası devlette üst kademelerde görevli yetkililerdi. Babası Gaius Julius Caesar, Praetor idi ve ailesi oldukça önemli bir yere sahipti. Ancak, babası erken yaşta öldüğü için Julius Caesar, annesi Aurelia tarafından büyütüldü. Julius Caesar’ın erken yaşlarda siyasi kariyer yapmaya karar verdi ve ailesinin varlıklı olması onun siyasi kariyerinde önemli rol oynadı. O yüzden Sezar’ın hayatı kolaydı. Fakat ilerleyen dönemlerde Sezar’ın babası vefat etti ve amcası da koltuk meselesi yüzünden öldürülmüştür. Bu yüzden Sezar çok fakirleşti ve zor bir hayat yaşamaya başladı.

Roma İmparatoru Sezar Eğitimi ve Erken Yaşamı

Julius Caesar, erken yaşlarda öğrenimini Roma’da yaptı. Rönesans döneminin öncülerinden olan bir öğretmeni olan Marcus Antonius Gnipho tarafından Yunanca ve Latince öğrenmiştir. Ayrıca tarih, matematik, filozof ve siyaset gibi konuları da öğrendi. Gençliğinde, Julius Caesar siyasi kariyer yapmaya karar verdi ve genç yaşlarda ilk siyasi adımlarını attı. Bu dönemde çeşitli siyasi görevlerde bulundu ve erken yaşlarda önemli başarılar elde etti. Bu dönemde aynı zamanda ilk savaş tecrübelerini de edindi. Erken yaşamı, Julius Caesar’ın siyasi kariyeri ve tarihi önemi için önemli bir dönemdir.

Roma Hakimi Sezar İlk Siyasi Adımları ve Gençlik Dönemi Projeleri

Julius Caesar, genç yaşlarda siyasi kariyer yapmaya karar vermişti. İlk siyasi adımları, Rome’da yürüttüğü siyasi görevlerle atılmıştır. Bu dönemde, öncelikle genç bir politikacı olarak adını duyurmaya çalıştı. Gençliğinde, Julius Caesar’ın öncülük ettiği projeler arasında, Roma İmparatorluğu’nun sınırlarını genişletmeyi amaçlayan savaşlar, hukuk reformları, yol inşa etme projeleri, eğitim ve kültür projeleri, sosyal reformlar gibi birçok proje vardı.

Aynı zamanda ilk savaş tecrübelerini de edindi, Gallia ve Britanya Seferleri gibi önemli savaşlar yürütmüştür. Bu projeler ve savaşlar Julius Caesar’ın öncülük ettiği gençlik dönemi projeleridir ve onun siyasi kariyerinin temellerini oluşturmuştur.

Sefaletle geçen birkaç yıldan sonra Sezar Gladyatör dövüşlerini organize etmeye başladı ama yeteri kadar parası yoktu. Buna rağmen Sezar ününe ün katıyordu ama servet kazanamıyordu. Sezar’ın paraya ihtiyacı olduğu dönemlerde Sezar şöhretini kullanarak borç almak istedi ve 2 büyük komutanla anlaşarak onlardan borç almıştır.

İlerde bu komutanlarla birlikte üçlü yönetimi kurdu ve devlette söz sahibi olmak istedi. O dönemlerde Roma, Cumhuriyet rejimi ile yönetilmiştir. Fakat Sezar bunda rahatsızdır. Roma İmparatoru Sezar bir diktatör olmak arzusundır. Fakat Roma Cumhuriyeti anayasalarına göre ancak senatonun seçtiği bir lider diktatörlük yapabilirdi. Sezar’da bunun üzerine Cumhuriyet rejimini dağıtarak bir İmparatorluk kurmak istemiştir.

Fakat bu o kadar da kolay olmayacaktı Roma İmparatoru Sezar’ın bu düşüncesini öğrenen senatörler Sezar’a karşı bir suikast düzenlediler ve bu suikastı tertipleyen kişilerin başında Sezar’ın yakın arkadaşı Brütüs’de vardı. Sonuç olarak suikast başarılı olmuştur. Roma İmparatoru Sezar öldürülmüştür.

Ama halk Roma hakimi Sezar ’ı kolay kolay unutmadı. Ayrıca Roma İmparatoru Sezar’ın kurduğu sağlam devlet yapısı sayesinde devlet 500 yıl boyunca dünyada söz sahibi olacaktır. Sezar’ı öldüren suikastçiler ise daha sonra halk onların peşine düşünce kendilerini intihar etti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir